Robby Gordon wygrywa amerykańskie mistrzostwa SCORE Baja 2009

GordonZnany ze startów w Dakarze, a jeszcze bardziej ze swego ogromnego Hummera, Amerykanin Robby Gordon zwyciężył w klasyfikacji generalnej amerykańskiego cyklu mistrzostw SCORE Baja, w ramach którego w tym roku zorganizowano pięć wyścigów. W ostatni weekend odbyła się ostatnia runda mistrzostw – 42nd Annual Tecate SCORE Baja 1000, którą rozegrano w Meksyku, w stanie Baja California, w okolicach miasta Ensenada. Gordon zajął na niej piąte miejsce, co dało mu zwycięstwo w „generalce”.

Robby Gordon zwyciężył w klasyfikacji generalnej, a także w klasie SCORE Trophy-Truck Championship. Finałowych zawodów nie musiał wygrywać – wystarczyło, że wziął w nich udział, aby zapewnić sobie tytuł mistrzowski. 672,85-milową trasę (czyli prawei 1083 km) po pustyniach Baja California Chevy CK1500 Gordona pokonał w czasie 15 godzin 14 minut i 31 sekund. Zawody wygrał Andy Mcmillan jadący Chevy Silverado, który był o ponad godzinę szybszy. Z 327 zawodników reprezentujących 14 narodowości do mety dotarła tylko połowa.

O zwycięstwie Gordona w klasyfikacji generalnej mistrzostw zadecydowały jego wcześniejsze dokonania – m.in. wygrane w styczniowym Laughlin Desert Challenge oraz wrześniowym Primm 300. Amerykanin – jako jeden z 14 zawodników – został ponadto uhonorowany nagrodą 2009 SCORE Toyota Milestone Award za przejechanie (od startu do mety) kompletu tras tegorocznego cyklu.

Kolejnym wyzwaniem dla Rabbiego Gordona będzie styczniowy Dakar, w którym wystartuje Hummerem H3 napędzanym 7-litrowym silnikiem Chevroleta. Przed rokiem Amerykanin zajął wyśmienite trzecie miejsce, będąc jedynym kierowcą z czołowej dziesiątki, startującym autem z napędem na jedną oś. W tym roku zapowiada walkę o zwycięstwo.

Text i foto: Arek Kwiecień / Sigma Pro

Relacja filmowa z 42nd Annual Tecate SCORE Baja 1000 (naprawdę warto zobaczyć! - ciekawie zaczyna się zwłaszcza po pierwszej minucie filmu:)