Globall 2012 – dojechali!

Jeszcze dwa lata temu, a wydaje się, że to było przed wczoraj, Bart pytał mnie o to jak najlepiej  zbudować snorkel do Daihatsu Rocky. A dzisiaj po dwóch latach od ostatniego spotkania i po czterech miesiącach spędzonych na kontynencie afrykańskim do Krakowa wróciła ekspedycja Globall 2012.

Fantastyczne przedsięwzięcie, którego ideą było nie tylko pokonywanie granic państw, kultur, ale co najważniejsze także ludzkich uprzedzeń. Szczytna idea powiązana z piłką nożną zaowocowała fenomenalną akcją. Dzisiaj w sobotę zakończył się jeden z kolejnych etapów, lecz nie ostatni.

Przedstawiam garść zdjęć z wzruszających i budujących chwil powrotu tych śmiałków. Niebawem na łamach TERENOWO.PL zaprezentujemy obszerny materiał dotyczący Globall 2012.
text i foto: Kamel

Globall 2012 - w skrócie:        

Czarno-Biała piłka łączy ludzi na całym świecie. Nazywa się GloBall. Była na Mundialu 2010 w RPA. Wrac z wyprawą Globall w styczniu 2012 wyruszyła w wielką wyprawę z Przylądka Dobrej Nadziei, poprzez 20 krajów, 20.000 kilometrów, by poprzez świat różnych kultur dotrzeć na otwarcie  Piłkarskich Mistrzostw Europy 2012 w Polsce i na Ukrainie. Poprzez całą Afrykę, Bliski Wchód i Europę przewiozła ją największa jak dotąd taka polska ekspedycja, której celem było udowodnić światu, że dystans, który dzieli nas w przestrzeni - tak naprawdę nie istnieje w relacjach między ludźmi.

Jak to zrobili? Po prostu grali ze wszystkimi w nogę. Gdziekolwiek dotarli, grali Mecz Bardzo Towarzyski. Efekty były naprawdę niesamowite! Dzieciom wręczali piłki, które są dla nich warte znacznie więcej, niż można to sobie tu, w Polsce wyobrazić.

Pod ideą GloBall podpisali się wspaniali ludzie, m.in. Cesc Fabregas (Hiszpania), Carlos Vela (Meksyk), Emmanuel Eboue (Wybrzeże Kości Słoniowej), Nicklas Bendtner (Dania), Alexandre Song (Kamerun), Robin Van Persie (Holandia), Jerzy Dudek (Polska).  

Fakty o GloBall 2012:
- ponad 2 lata przygotowań;
- 6 samochodów terenowych z ładunkiem piłek i innych darów dla Afryki;
- 12 ludzi, tworzących Najbardziej Nieoficjalną Reprezentację Polski w piłce nożnej;
- 20 Meczów Bardzo Towarzyskich w 20 krajach na trzech kontynentach;
- ponad 20.000 kilometrów lądowej podróży;
- pierwszy etap - mecze na Ukrainie i pierwsze testy ekspedycyjne;
- trzy miesiące fascynującej relacji z podróży, której celem jest lepsze zrozumienie świata,  poznawanie ludzi i ich kultur, a przede wszystkim przekraczanie granic – nie tylko tych międzypaństwowych…
- promujemy Polskę, niesiemy radość, docieramy tam, gdzie inni nie docierają;
- gramy w piłkę, przełamujemy bariery, zwalczamy uprzedzenia;
- piszemy książkę, kręcimy film i robimy zdjęcia – w trakcie podróży i po powrocie pokażemy, jak było!

Wszystko o projekcie społecznym i wyprawie GloBall 2012 na www.globall.pl