Powrót Hiroshiego Masuoki. Legenda Dakaru w hybrydowym Mitsubishi

Dwusilnikowy Mitsubishi Outlander PHEV ze słynnym Hiroshim Masuoką za kierownicą weźmie udział w październikowym Baja Portalegre 500 - 9. rundzie Pucharu Świata FIA. Eksperymentalna rajdówka Mitsubishi brała już udział w trudnych zawodach terenowych w Azji i Australii, ale po raz pierwszy wystąpi w imprezie o tak wysokiej randze.

Angaż Hiroshiego Masuoki - niegdyś fabrycznego kierowcy zespołu Mitsubishi i dwukrotnego triumfatora rajdu Dakar (2002 i 2003) - dowodzi, że japoński zespół traktuje przedsięwzięcie z dużą powagą. Oczywiście celem nie jest odniesienie zwycięstwa w rajdzie (choć Masuoka w dobrym aucie jest w stanie z pewnością zaskoczyć tych, którzy zaliczyli go już do grona emerytów), ale udowodnienie niezawodności i promocja hybrydowego napędu Mitsubishi. Producent podkreśla, że rajdówka bazuje na seryjnym modelu Outlandera PHEV i wykorzystuje standardowe akumulatory, które stanowią serce każdej hybrydy. Japońskim inżynierom udało się jednak zmodyfikować je, uzyskując m.in. większą pojemność. Podnieśli również moc silnika i wydolność generatora prądu, którego zadaniem jest ładowanie akumulatorów w trakcie jazdy.

Outlander Masuoki wygląda inaczej niż rajdówki, które brały udział w maratonach Asia Cross Country i Australasian Safari. Miały one charakter T-dwójki, czyli seryjnego pojazdu, który został doposażony w sportowe akcesoria. Nowy samochód również otrzymał klatkę bezpieczeństwa i standardowe wyposażenie auta rajdowego, czyli m.in. kubełki i pasy wielopunktowe. Ponadto udoskonalono jego zawieszenie i konstrukcję podwozia, uzyskując w efekcie większy prześwit i większy skok kół.

- Baja Portalegre 500 to 500-kilometrowa trasa pokonywana w zasadzie non stop, nie licząc 20-minutowego serwisu - mówi Hiroshi Masuoka. - Droga jest bardzo szybka i wyboista, dlatego będzie doskonałym sprawdzianem dla odporności systemu napędowego i akumulatorów PHEV-a. Startując w Baja Portalegre, chcę zaprezentować znakomitą dynamikę jezdną Outlandera i jego wytrzymałość, którą dysponuje auto dostępne dla każdego zainteresowanego. Na bazie naszych doświadczeń chcemy również opracować w przyszłości nowy układ hybrydowy typu EV plug-in, dlatego prosimy wszystkich naszych fanów o gorący doping.

W tym roku Baja Portalegre 500 odbędzie się już 29. raz z rzędu (pierwsza edycja wystartowała w 1987 roku). Rajd przyciąga zwykle najlepszych kierowców z całego świata, którzy „rozgrzewają się” tu przed Dakarem. Zawody są podzielone na trzy kategorie - dla samochodów, motocykli i quadów - w których łącznie wystartuje ponad 300 pojazdów. Mitsubishi triumfowało ostatnio w Portugalii w roku 2008 za sprawą Stephane'a Peterhansela, który startował wówczas Racing Lancerem.
MM