Finał Rajdu Faraonów 2012: Egipt łaskawy dla Polaków!

październik 06, 2012
6O1A9626Finałowy, 308-kilometrowy etap Rajdu Faraonów 2012 nie wywarł już wielkiego wpływu na wygląd końcowej klasyfikacji zawodów, w których bardzo ważną rolę odegrali Polacy. Łukasz Łaskawiec zwyciężył Rajd Faraonów w klasie quadów (Rafał Sonik był drugi), Jakub Przygoński zajął drugie miejsce w klasie motocykli, a Maciek Marton pilotujący Mirka Zapletala stanął na najniższym stopniu podium klasy samochodów.

Po niezwykle chaotycznym i pełnym zaskakujących zwrotów akcji etapie piątkowym, sobotnie zmagania w klasie samochodów były już tylko czystą formalnością. Dwugodzinna przewaga Khalifa Al-Mutaiwei pozwalała mu jechać w tempie emeryckim, a i tak na 308-kilometrowej trasie wyprzedziło go tylko trzech zawodników. - Miałem wrażenie, że był to najdłuższy etap tego rajdu. Jechałem dziś jak 75-letni starzec... - mówił na mecie. Kierowca MINI dopiął swego – zwyciężył 30. edycję rajdu Faraonów i zapewnił  sobie końcowy sukces w Pucharze Świata FIA.

2012_pharaons_rally_-_final_stage_20121006_1835989023Ostatni etap zwyciężył Regis Delahaye, który dzień wcześniej dotarł do mety na holu. - Cieszę się, że ukręciłem półośki wczoraj tak blisko mety, bo w przeciwnym razie dziś skończyłbym jazdę tuż za startem. Naprawionym autem jechało mi się znakomicie, nawet szybciej niż wcześniej. Etap bardzo mi się podobał! - mówił Francuz, dla którego był to pierwszy występ w Egipcie.

Trzecie miejsce w „generalce” udało się dowieść do mety Mirkowi Zapletalowi pilotowanemu przez Maćka Martona. Załoga Hummera postawiła w sobotę kropkę nad „i”, wykręcając drugi czas przejazdu. Czwarte miejsce zajął Patrick Sireyjol, a piąte Jun Mitsuhashi – najlepszy kierowca grupy T2. Boris Gadasin nie zdążył już (lub nie chciał) naprawić swego auta i nie został sklasyfikowany.

Ostatni etap rajdu nie przyniósł również zmian w końcowej klasyfikacji klasy motocykli. Najlepszy czas dnia wywalczył Paulo Goncalves, ale zwycięstwo w zawodach już dawno zapewnił sobie Joan Barreda, który nie pozwolił się już dogonić Jakubowi Przygońskiemu. Polak stracił do Hiszpana z teamy Speedbarin niecałe 20 minut i na pewni może być zadowolony z wyniku. Barreda na mecie nie krył radości: - To były fantastyczne zawody, jestem zachwycony moją Husqvarną TE 449RR i poziomem mojego zespołu. Dziękuję całemu teamowi za jego ciężką pracę i wspaniały motocykl.

Z tarczą, czy raczej z Pucharem Świata FIM, powraca z Egiptu Łukasz Łaskawiec, który w rajdzie pokonał (o 29 sekund!) Rafała Sonika, choć na ostatnim etapie pozwolił mu się dogonić po starcie, ale później jechał z nim już ramię w ramię, kontrolując sytuację.

9825e56e3c0db13ec5aaa21f1ab3dd2bd5f499bd- Wygrana w Rajdzie Faraonów dała mi dużą satysfakcję, ponieważ dzięki niej po raz pierwszy mogę świętować zdobycie Pucharu Świata! - mówił szczęśliwy na mecie. - Po sześciu dniach rywalizacji czuję się bardzo zmęczony, ale też szczęśliwy. Cały rajd był ciężki, w bardzo trudnym terenie, przejechaliśmy dużą ilość kilometrów, z Rafałem walczyliśmy do końca. Chciałbym w tym momencie podziękować całemu zespołowi, w szczególności mojemu mechanikowi, dzięki któremu quad dojechał do mety. Wielkie podziękowania należą się również mojemu Tacie, dzięki któremu rozpocząłem moją sportową karierę i który od początku bardzo mnie wspierał.

Zakończona dziś w Egipcie impreza to dla Łukasza Łaskawca ostatni już trening w „warunkach bojowych” przed Dakarem 2013.

text: Arek Kwiecień, fot. Marian Chytka, Cristiano Barni, Edoardo Bauer