Jakub Przygoński przed ORLEN Baja Poland 2017: „Zamierzam walczyć o zwycięstwo”

Puchar Świata FIA w Rajdach Terenowych wkracza w kluczową fazę sezonu, a zaplanowana na pierwszy weekend września ORLEN Baja Poland będzie stanowiła dziewiątą z jedenastu rund tegorocznych zmagań. Jakub Przygoński na tym etapie rywalizacji zajmuje bardzo wysokie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i jego celem będzie obrona pozycji wicelidera.

Kuba PrzygonskiZawodnik ORLEN Team rozpoczął tegoroczną rywalizację od 4. rundy sezonu – kwietniowego Sealine Cross Country Rally rozgrywanego w Katarze, gdzie zajął drugie miejsce. Przełomowa okazała się jednak Baja Italia, gdzie Przygoński sięgnął po swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata FIA w Rajdach Terenowych.

- To było wspaniałe uczucie stanąć na najwyższym stopniu podium. Oczywiście, drugie miejsca w poprzednich rundach również cieszyły, jednak to nie to samo co być najszybszym w całym rajdzie – opowiada kierowca Mini ALL4 Racing. – Na rajd zawsze przyjeżdżamy z myślą o osiągnięciu jak najlepszego wyniku i już rok temu pokazywaliśmy bardzo dobre tempo. Tym razem we Włoszech udało się nam poskładać wszystkie czynniki w jedną całość i osiągnąć sukces. Nie bez znaczenia jest również co raz lepsza współpraca z Tomem Colsoulem – dodał zawodnik ORLEN Team.

Po radości ze zwycięstwa przyszedł czas na dalszą pracę – przed Jakubem Przygońskim stanęło spore wyzwanie, jakim był start w Baja Aragon. Hiszpańska runda przyniosła dla polskiego zawodnika dużo nowości – oprócz odcinków specjalnych, nowe były także samochód oraz pilot. Na prawym fotelu zasiadł bowiem mieszkający na stałe w Polsce francuski nawigator, Xavier Panseri.

- Zamiana na prawym fotelu wyniknęła trochę z przypadku. Ustalając kalendarz startów na początku sezonu, nie planowaliśmy jechać hiszpańskiej Baja Aragon, jednak ze względu na wysoką pozycję w generalce postanowiliśmy zmienić nasz początkowy plan – wyjaśnia Przygoński. – W tym czasie Tom Colsoul startował w Silk Way Rally, więc podjęliśmy taką, a nie inną decyzję. Jestem zadowolony z tego startu, ponieważ wciąż muszę się uczyć, a wysłuchanie innych uwag i sygnałów było bardzo pomocne. Xavier, jak każdy pilot, ma inne podejście do swojej pracy niż Tom, co pozwoliło na wyciągnięcie interesujących wniosków.

Kuba Przygonski 06Ponadto niemiecki zespół X-raid przygotował dla Jakuba Przygońskiego nową odmianę Mini ALL4 Racing, za kierownicą którego zadebiutował właśnie w Hiszpanii. – Nowy samochód jest tak naprawdę wersją przejściową przed ostateczną konstrukcją, która zadebiutuje na Rajdzie Dakar. Auto ma niżej położony środek ciężkości, a w przyszłości, co jest zależne od bardzo prawdopodobnych zmian regulaminowych, będzie także o 100 kg lżejsze.

Reprezentant ORLEN Team poradził sobie z tymi wszystkimi wyzwaniami bardzo dobrze, dojeżdżając do mety na wysokim 6. miejscu i utrzymując pozycję wicelidera w klasyfikacji generalnej. Dla Polaka był to jednak pierwszy rajd w 2017 roku, którego nie ukończył na podium.

- Baja Aragon to świetny rajd – bardzo fajna, prawdziwie szutrowa trasa i mnóstwo dopingujących nas kibiców – wspomina Przygoński. – Jeśli będę miał taką możliwość, bardzo chętnie wystartuję tam również w przyszłym roku, gdzie ze zdobytym doświadczeniem i wiedzą będziemy jechać pewniej i szybciej.

Sierpień to również okres, kiedy wszyscy zawodnicy rozpoczynają treningi i przygotowania przed tradycyjnie odbywającym się w styczniu Rajdem Dakar – najważniejszą imprezą w kalendarzu rajdów cross-country. – Tak naprawdę o Dakarze myślimy już w chwili, gdy kończy się poprzednia edycja. Teraz przed nami 5 miesięcy ostrych treningów fizycznych – podkreślił Przygoński, który tuż przed ORLEN Baja Poland wystartował w 8. rundzie tegorocznego Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych – rozgrywanej na Węgrzech Hungarian Baja. Polak wspólnie z Tomem Colsoulem uplasował się na najniższym stopniu podium, dzięki czemu do Szczecina przyjedzie jako pewny wicelider klasyfikacji kierowców.

Kuba Przygonski 08Choć do końca sezonu pozostały już tylko trzy rajdy w kalendarzu Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych, Jakub Przygoński nie chce przesądzać o jego losach. – Nasser Al-Attiyah ma nad nami dość sporą przewagę i prawdopodobnie w tym roku po raz kolejny sięgnie po Puchar Świata. Naszym celem jest utrzymanie drugiej lokaty i mam ogromną nadzieję, że nie oddamy jej aż do końca. Być może czasem będziemy musieli w niektórych miejscach odpuścić, by dowieźć do mety bezcenne punkty, jednak z pewnością się nie poddamy.

Kierowca MINI ALL4 Racing zapowiada, że w Szczecinie ważniejsza od matematyki i chłodnego umysłu będzie walka o jak najlepszy rezultat w klasyfikacji generalnej.

– Podczas ORLEN Baja Poland na pewno będziemy starali się powalczyć o zwycięstwo - zapowiada Przygoński. - To nasza domowa runda na dobrze znanym terenie, więc będziemy czuć się pewnie na oesach. W poprzednich latach te zawody nie układały się po naszej myśli – w zeszłym roku mimo świetnego tempa mieliśmy awarię samochodu, która kosztowała nas dużo czasu. Mam nadzieję, że tym razem uda się nam odwrócić losy i dojechać do mety na wysokim miejscu.

ORLEN Baja Poland 2017 to dziewiąta runda tegorocznej edycji Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych. Puchar Świata to najwyższy poziom rywalizacji w tej dyscyplinie sportu, w której nie ma mistrzostw świata. Start rajdu nastąpi w piątek, 1 września, o godzinie 16:00, a meta i uroczyste zakończenie w niedzielę, 3 września, o godzinie 14:30. Zawodnicy będą mieli do pokonania trasę o długości 816 km, w tym siedem prób sportowych liczących 488 kilometrów. Najdłuższym odcinkiem w rajdzie jest dwukrotnie przejeżdżany oes na poligonie wojskowym w okolicach Drawska Pomorskiego o długości 210 kilometrów.
MM, fot. X-Raid

Puchar Świata FIA 2017 (klasyfikacja po 8 rundach):
1. Nasser Al-Attiyah (QAT) 210
2. Jakub Przygoński (POL) 138
3. Khalid Al-Qassimi (ZEA) 105
4. Yasir Seaidan (SAU) 93
5. Aron Domżała (POL) 86
6. Mohammed Abu Issa (QAT) 84
7. Martin Prokop (CZE) 70
8. Miroslav Zapletal (CZE) 45
9. Leeroy Poulter (ZAF) 42
10. Yahya Al Helei (ZEA) 30

Kalendarz Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych 2017:
24/02 – 26/02 Baja Russia – Northern Forest (Rosja)
09/03 – 11/03 Dubaj Baja (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
01/04 – 07/04 Abu Dhabi Desert Challenge (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
16/04 – 21/04 Sealine Cross Country Rally (Katar)
20/05 – 27/05 Rally Kazahkstan (Kazachstan)
15/06 – 18/06 Italian Baja (Włochy)
21/07 – 23/07 Baja Espana Aragon (Hiszpania)
10/08 – 13/08 Hungarian Baja (Węgry)
31/08 – 03/09 ORLEN Baja Poland (Polska)
04/10 – 10/10 Rallye du Maroc (Maroko)
26/10 – 28/10 Baja Portalegre 500 (Portugalia)