Startuje Baja Portalegre 2016. Domżała i Gospodarczyk debiutują w Toycie Hilux T1

październik 28, 2016

W Portugalii startuje ostatni rajd tegorocznego cyklu Pucharu Świata – Baja Portalegre. Dla wielu zawodników to ostatni sprawdzian formy przed Dakarem, dla innych – szansa na obiecujący debiut.

DomzalaNasze oczy na pewno zwrócone będą przede wszystkim na Arona Domżałę i Szymona Gospodarczyka, którzy kilka tygodni temu w Maroko zapewnili sobie Puchar Świata w grupie T3. Korzystając więc ze sposobności, w Portugalii spróbują swych sił w grupie T1 i to od razu za kierownicą topowego auta, jakim jest Toyota Hilux ze stajni Overdrive. Jest więc szansa na dużą niespodziankę, bo Polacy przed rokiem pokazali już na Polskim Safari (w wypożyczonym z  Neoraid BMW X3 CC), że potrafią jeździć szybko rajdówką T1. - Pierwsze kilometry w toyocie za nami - komentował na FB Aron. - To auto jest niesamowite - potężny silnik ma moc w prawie całym zakresie obrotów, prowadzenie można śmiało porównać do takich aut jak R5. Za każdym razem kiedy dodaje gazu i odzywa się v8 przechodzą mnie ciarki:). Najważniejsze jest jednak to, że szybko zaadaptowałem się do nowego auta i mimo krótkich testów czuje się już w miarę swobodnie. Jutro zaczynamy ściganie, priorytetem będzie tutaj zdobycie doświadczenia. T1 rozwija o wiele większe prędkości od aut T3, jest również o wiele cięższe - będzie to zupełnie nowe doświadczenie i ważne, abyśmy nie próbowali zrobić za dużego kroku na przód. Nowy jest też dla nas rajd, Portugalia jest bardzo techniczna, kręta ze sporą ilością szczytów - co jak wiemy bez znajomości trasy jest pewnym utrudnieniem. Atmosfera tego rajdu jest niesamowita, co potwierdza lista zgłoszeń - ponad 400 pojazdów! Przy oesach od wczoraj już ustawiają się budki z cateringiem, kampery i namioty - to jest wielkie święto tutaj. To wspaniałe, że możemy tu wystartować, w dodatku takim autem - trzymajcie kciuki.

14590438 690094257821087 7915611977987268079 nNa Baja Portalegre Polacy staną w szranki z mocnymi i znacznie bardziej doświadczonymi rywalami. Mocny zespół trzech G-Force Proto (Boris Gadasin, Andrey Novikov i Andrey Rudskoy) przyjechał z Rosji i od kilku dni trenuje już na portugalskich drogach. W barwach Overdrive obok  Polaków wystartuje szybki Reinaldo Varela z Brazylii. Ponadto na liście startowej nie brakuje licznych Toyot należących do prywatnych kierowców. X-Raid tym razem wystawia tylko jednego kierowcę – jest nim Portugalczyk Ricardo Porem, który wygrywał te zawody w dwóch ostatnich latach. Bardzo mocny skład prezentuje zespół South Racing Team, w którego barwach wystartuje 7 samochodów, w tym 2 Rangery (Xaviera Ponsa i Alexanda Re) i 5 Hiluxów. Jak zawsze groźni będą zawodnicy miejscowi, m.in. Miguel Barbosa w Mitsubishi Racing Lancerze, Rui Sousa w Isuzu czy Nuno Matos w Oplu Mokka.

Zawody rozpocznie w piątek krótki, poranny prolog o długości 5,62 km. Po południu rajdowców czeka jeszcze przejazd SS2 o długości 83,15 km. Największy wpływ na wygląd tabelki końcowej będą miały jednak dwa długie oesy sobotnie: SS3 (220,52 km) i SS4 (198,11 km).
MM, fot. X-Raid, https://www.facebook.com/aron.domzala/