White Hills Baja Russia – mroźna inauguracja sezonu FIA w 2012 r.

WhiteHills_01Po gorącym Dakarze 2012 przyjdzie pora, by ostudzić nieco silniki (ale nie emocje!) przy okazji nowej rundy kandydackiej do Pucharu Świata FIA w rajdach cross-country baja - zawodów White Hills Baja, które wśród śniegu i lodu rozegrane zostaną na terenie Rosji w dniach 23-26 lutego 2012.

Kibice rajdów cross-country doskonale pamiętają zawody Northern Forest, które również rozgrywane były w lutym, na terenie Rosji, a ich wyniki były zaliczane do Pucharu FIA. Dwa lata temu znakomicie wypadł na nich Krzysztof Hołowczyc, który wywalczył najlepszy czas, ale niestety później okazało się, że w silniku miał zamontowaną nieregulaminową zwężkę i w efekcie został zdyskwalifikowany (CZYTAJ: Krzysztof Hołowczyc wygrywa rajd Baja Rosja 2010 | Baja Rosja 2010: Krzysztof Hołowczyc zdyskwalifikowany!).

W 2011 roku rajd nie odbył się, ale jego organizatorzy nie złożyli broni. Zawody zmieniły lokalizację, przenosząc się w okolice Biełgorodu (40 km od granicy z Ukrainą), gdzie miała miejsce największa bitwa pancerna II wojny światowej (Bitwa pod Prochorowką, w której walkę toczyło 1200 czołgów). Tym razem miejsce czołgów zajmą rajdówki, wśród których z pewnością nie zabraknie G-Force Proto Borisa Gadasina (dwukrotnego zwycięzcy Pucharu Baja FIA).

WhiteHills_02Zawody White Hills Baja miał okazję obserwować dziennikarz Robb Pritchard, który w wywiadzie dla Marathonrally.com (naszego partnera z Rally Raid Media Group) nie ukrywał podziwu, jaki na nim wywarły: - Zmarznięta ziemia i śnieg pozwalają organizatorom przygotować wyjątkowe zawody – mówi. – Zamiast trzymać się istniejących dróg i ścieżek, jak to zwykle bywa na innych rajdach typu baja, w Rosji nie wahają się wypożyczyć z wojska ogromnego pługu, aby wytyczyć własne trasy – specjalnie z myślą o startujących zawodnikach.

Zapisy na zawody ruszają 1 stycznia. W sezonie 2013 White Hills Baja będzie najprawdopodobniej jedną z pełnoprawnych rund Pucharu Świata FIA.
AreK