Fiat 500 (2010) wg EXTREM 4X4 i Rally Camp

październik 06, 2010
„Wyście chyba zwariowali, żeby pociąć nowa pięćsetkę ...” - takimi słowami najczęściej zwracali się do nas koledzy z branży przyglądający się pracom przy naszej nowej konstrukcji.

No sam przyznam, że pomysł był ryzykowny i mógł skończyć się fiaskiem, ale po wykonaniu pierwszej jazdy próbnej odetchnęliśmy z ulgą – coś z tego będzie.

Pomysł powstał w głowie Jurka – właściciela Fiata i współzałożyciela teamu Rally Camp, który jak sam mówi – lubi tworzyć, a nie kupować gotowce, bo to przynosi mu większą satysfakcję. Tenże Jurek zakupił poprzez kliknięcie „kup teraz” pięknego, pomarańczowego Fiata 500 w najbardziej wypaśnej wersji. Sprzedawca podrzucił go do niego, a Jurek podrzutka podrzucił do nas, czyli firmy EXTREM 4X4 w Bielsku-Białej. I tak dostaliśmy na warsztat bazę i pomysł na zabawkę dla dorosłych chłopców. Niestety oprócz Fiata i pomysłu dostaliśmy również krótki termin wykonania,  tzn. pół roku.

Początkowym planem było stworzenie pojazdu tylnonapędowego z centralnie umieszczonym silnikiem, ale przez małe gabaryty (szerokość pojazdu), oraz kłopoty z dobraniem właściwego przełożenia mostu podjęliśmy decyzję o zastosowaniu konstrukcji klasycznej – tzn. silnik z przodu, wzdłużnie i napęd 4x4, zawieszenie niezależne.

10Zaczęliśmy więc gromadzić części potrzebne do budowy. Wybraliśmy elementy napędu i zawieszenia z Porsche Cayenne; przekonały nas do tego takie cechy jak: wysoka jakość wykonania, w większości lekka (aluminiowa) i bardzo mocna budowa, łatwa dostępność części, bardzo dobry układ hamulcowy, a przede wszystkim szeroki wybór przełożeń mostów – ok. 8 rodzajów, co pozwalało nam dokonać najbardziej optymalnego wyboru. Silnik na początku miał być benzynowy, dwulitrowy, turbodoładowany – VW TFSI, ale pomysł zakwalifikowania auta do grupy T1 FIA spowodował konieczność wyboru turbodiesla.

Wybór padł więc na najpopularniejszą jednostkę silnikową na świecie - silnik VW 1.9 TDI. I tu o pomoc poprosiliśmy naszych ziomków z Bielska Białej – firmę Compsport, którzy przygotowali silnik o niesamowitych parametrach jak na diesela: 250 KM i 450 Nm. Chłopaki twierdzą, że dadzą radę dużo więcej z niego wyciągnąć, ale na początek nam wystarczy.

Prace przy samochodzie rozpoczęliśmy od najłatwiejszej operacji dla każdego mechanika, czyli od rozkręcenia pojazdu na czynniki pierwsze. To każdy lubi, nie trzeba wykazywać się inteligencją i szybko idzie,  ale potem było już tylko pod górę. W sumie z Fiata zostało tylko poszycie zewnętrzne – czyli to, co stanowi obrys, do którego wspawaliśmy ramoklatkę z rur stalowych o zwiększonej wytrzymałości połączonej z elementami podłogi i grodzi ze stali nierdzewnej. Niską masę całości otrzymaliśmy, stosując niewielkie grubości blach – w większości 0,5 mm oraz ścianki rur od 0,5 mm do 2 mm oraz dużo detali ze stopów lekkich.

Samochód zaczęliśmy budować w październiku z planem zakwalifikowania go do grupy T1, ale zmiana przepisów FIA w styczniu 2010 uniemożliwia na dzień dzisiejszy taką kwalifikację. Niestety nie jesteśmy już w stanie zmienić tak konstrukcji, by sprostać przepisom. Chodzi między innymi o rozstaw osi – brakuje nam 400 mm do spełnienia wymogu. Tak na marginesie, nie wiem czym jest poparty wybór przez FIA jednego dla całej grupy T1 rozstawu osi 2900 mm – został wybrany przez głosowanie czy losowanie …?

Silnik VW połączyliśmy ze skrzynią biegów o 5 przełożeniach i dwustopniowym reduktorem z Opla Monterey TD. Skrzynia ta jest nam dobrze znana z niezawodności, zwartej budowy i możliwego szybkiego przełączania biegów – posiada podwójne synchronizatory. W planie jest skrzynia sekwencyjna 4x4. Sprzęgło sportowe z płytek spiekanych i lekkie koło zamachowe to nasza indywidualna konstrukcja. W temacie amortyzatorów poprosiliśmy o współpracę firmę Tech-Racing, która wykonała na zamówienie całe kolumny Mc-Pherson z rajdowymi amortyzatorami i ze sprężynami Eibach.

Chłodnica pojazdu znajduje się z tyłu pojazdu, a powietrze do niej prowadzone jest tunelem nad dachem oraz bocznymi wlotami. Z tego samego tunelu powietrznego zasilany jest dolot silnika i wlot cyrkulacji powietrznej kabiny. Układ wydechowy ze stali nierdzewnej ma średnicę 70 mm i ma ujście centralnie w tylnym zderzaku, które emituje dźwięk jak F16.

11Po naszych obliczeniach Fiacik powinien osiągać prędkość maksymalną w terenie ok. 180 km/h oraz przyspieszenie na poziomie 5,8 sek. do 100 km/h. Nie próbowaliśmy jeszcze jej osiągnąć, ale wrażenia z jazd próbnych wróżą bardzo dobrze. Najważniejsze, aby hamulce i zawieszenie były jeszcze szybsze niż silnik, bo nie jest sztuką zrobić samochód rajdowy w stylu niesterowanego pocisku typu ziemia-ziemia, który przeraża nawet kierującego.

Ważną zaletą Fiata jest również niewielkie zużycie paliwa. I nie chodzi tu o cenę paliwa, która jest ułamkiem wszystkich kosztów rajdu, lecz o zasięg samochodu bez tankowania, bo przecież duże zużycie paliwa to duży zbiornik, który dużo waży i spowalnia samochód, nie wspominając o zajmowaniu miejsca w samochodzie i samym czasie tankowania pojazdu.

I tak podsumowując, cel który sobie założyliśmy, został osiągnięty – no może trochę przekroczyliśmy założony termin ukończenia, który był bardzo napięty, ale na to miały wpływ inne niezależne od nas czynniki. Myślę, że chłopaki z RallyCamp będą zadowoleni ze swojej pociechy, choć rodziła sie w wielkich bólach. Nie jest to koniec zabawy z Fiatem, bo przed nim dalsze prace tuningowe i wreszcie starty w rajdach terenowych.
text: Adrian Baron, fot. Extrem 4x4


Cdn...

Fiat 500 4x4  - dane techniczne:

• pomysł Rally Camp
• projekt  Extrem 4x4 i Rally Camp
• wykonanie Extrem 4x4

•    silnik VW 1.9 Tdi po tuningu mechanicznym i elektronicznym, moc 230 – 250 ( zależnie od programu sterującego), moment obrotowy 450 Nm w zakresie 2500-3500 obr./min, ułożony wzdłużnie z przodu pojazdu między osiami kół
•    sprzęgło 240 mm sportowe ze spieków, lekkie koło zamachowe, sterowane hydraulicznie
•    skrzynia manualna 5-biegów, dwustopniowy reduktor, zmodyfikowana Isuzu
•    układ kierowniczy Porsche Cayenne – przekładna listwowa, wspomaganie hydrauliczne, chłodnica oleju, wentylator
•    układ hamulcowy Porsche Cayenne przód : tarcze wentylowane , zaciski 6-tłoczkowe; tył : tarcze wentylowane , zaciski 2 tłoczkowe
•    zawieszenie przód i tył niezależne, wielowahaczowe, modyfikowane Porsche Cayenne, amortyzatory rajdowe ze zbiorniczkami Tech-Racing, sprężyny Eibach, regulowane
•    mosty napędowe Porsche Cayenne, przełożenie 4,56 ( w planie blokady cierne )
•    zbiornik 75 l, elektryczna pompa paliwa, dwa filtry
•    dolot: dwa filtry powietrza
•    konstrukcja nośna – ramoklatka, konstrukcji rurowej, spawana, połączona z poszyciem Fiat 500, materiał -chromomolibden, cienkościenna stal nierdzewna
•    koła: alufelgi 7J x 17 VW Touareg, opony BFG MT KM2 – 245/70 – R17
•    układ chłodzenia: chłodnica z tyłu, dwa wentylatory chłodzące, dolot tunelem dachowym i bocznymi wlotami
•    wymiary: dł./szer./wys.: 3550x 1960x1750 mm; rozstaw kół przód/tył : 1650/1660 1650/1660 mm; rozstaw osi : 2400 mm
•    masa samochodu bez paliwa i załogi – 1270 kg , nacisk osi przód/tył : 50% / 50%
•    osiągi : V-max dla przełożeń : 4,56 - 180 km/h, przyspieszenie 0-100km/h – 5,8 sek.
•    zużycie paliwa w terenie – szacowane ok 10 – 15 l/100km, na asfalcie od 5 – 7 l/100km
•    wyposażenie kabiny: system gaśniczy, metromierz, nawigacja, CB-radio, intercom, programowalny wyświetlacz centralny LCD

PS. W tej chwili robimy wloty i lotki z kevlaru i poszerzenia błotników jak w B-grupie, żeby Fiata upodobnić trochę do aut WRC. Wygląd prezentowany na zdjęciach nie jest więc ostateczny.

.

Ciąg dalszy nastąpił: Fiat 500 4x4  ma nowy silnik - 2.0 TFSI (aktualizacja - 12.01.2011)

Z powodu pechowego uszkodzenia silnika diesla, który pierwotnie był zamontowany w Fiacie 500 4x4, właściciel i kierowca Fiacika - Jurek z Rally Camp, który był też pomysłodawcą tej konstrukcji, zadecydował o wymianie jednostki na nową. Jego wybór padl na turbodoładowany silnik benzynowy.

Na życzenie Jurka zamontowaliśmy silnik 2.0 TFSI  VW-Audi o fabrycznej mocy 265 KM, który oczywiście został poddany tuningowi, co zwiększyło jego osiągi do ok. 320 KM i 400 Nm. Auto teraz przyspiesza rewelacyjnie i zdecydowanie lepiej niż diesel. A spalanie tylko nieznacznie wzrosło... A na dodatek ten dźwięk...

Decyzja o wymianie spowodowana była przede wszystkim niekorzystną charakterystyką pracy mocno stuningowanego 2.0 TDI. Problemem był bardzo krótki zakres obrotów użytecznych potrzebnych do jazdy rajdowej. TDI nie „robił” nic do ok. 2800 obr./min, a potem „wybuchał” momentem obrotowym w wielkości ok. 450 Nm. Wyłączał się jednak przy 4800 obr./min.  Powodowało to, że kierowca miał do dyspozycji tylko 2000 obr./min ciągu.

Na asfalcie nie było najgorzej, problem zaczynał się w terenie, kiedy narastający szybko moment obrotowy zrywał przyczepność i momentalne „zamykał” obrotomierz, a zmiana na kolejny bieg powodowała długi okres oczekiwania na „kolejny ciąg”. Źle się po prostu jeździło... Silnik benzynowy ma zdecydowanie szerszy zakres obrotów użytecznych – około 5000 obr./min. i bardziej płaską charakterystykę momentu. Teraz  „wstaje” od 2500 obr./min i „pcha” do około 7500 obr./min. I oto chodziło!
Adrian Baron – Extrem 4x4

(12.01.2011)

81 komentarzy

 • Raportuj
 • Link do komentarza Dannyovaws sobota, 01 sierpień 2020 03:07

  Howdy! [url=http://canadianonlinepharmacy.club/]online pharmacies[/url] canada online pharmacy

  Raportuj
 • Link do komentarza attardydody piątek, 31 lipiec 2020 01:05

  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Amateur+Teen+Pleasing+Boyfriend's+Cock+At+Home+POV+teen+couple+webcam]amateur girls sucking for facial videos
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Amateur+Teen+Pleasing+Boyfriend's+Cock+At+Home+POV+teen+creampie]amateur camera homemade facial
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Amateur+Teen+Pleasing+Boyfriend's+Cock+At+Home+POV+teen+creampie+surprise]amateur redhead kitchen facial
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Amateur+Teen+Pleasing+Boyfriend's+Cock+At+Home+POV+teen+deepthroat]amateur wife hotel facial
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Amateur+Teen+Pleasing+Boyfriend's+Cock+At+Home+POV+teen+facefuck]amateurs female mature nude facials
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Amateur+Teen+Pleasing+Boyfriend's+Cock+At+Home+POV+teen+first+blowjob]desperate amateur gangbang facial
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Amateur+Teen+Pleasing+Boyfriend's+Cock+At+Home+POV+teen+first+double+penetration]ex girlfriend facial amateur
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Amateur+Teen+Pleasing+Boyfriend's+Cock+At+Home+POV+teen+fucked+hard]free amateur sleeping bj facial porn
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Amateur+Teen+Pleasing+Boyfriend's+Cock+At+Home+POV+teen+girl+seduces+boy]black gangbang swallow facial amateur homemade
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Amateur+Teen+Pleasing+Boyfriend's+Cock+At+Home+POV+teen+impregnated]squirting amateur teen loves huge facial
  [/url]
  .
  .
  .

  HomeGrownVideo has been delivering REAL amateur porn since 1982! Enjoy real people as they share their sexual adventures in over 1,000 videos! ... JOIN NOW . Chubby Robyn Gets Fucked Hard By Jake. Blowjob, Hardcore, BBW, Brunette, Facial, Masturbation, Cumshot, Amateur Couples, Cunnilingus, Curvy, 442. 20m 12s ... , Curvy, 442. 20m 12s ...
  Watch and download premium porn videos from Homegrown Wives . For almost 30 years Homegrown Video has captured the best amateur footage. We've combined our knowledge of amateurs with our passion for the Wives And Milfs to create Homegrown Wives!
  Robyn Pornstar Biography. Robyn is a female model. Robyn's Porn Career. Robyn has worked with many studios which notably include DreamGirls, Homegrown Video, and Your Choice Productions.This actress is highly skilled and has worked in films which are associated with 44 categories ranging from blondes to gonzo interracial scenes.. Robyn has acted with a sizable group of actors which include ...

  Raportuj
 • Link do komentarza Advelaelodia czwartek, 30 lipiec 2020 13:01

  The cleansing firm performs cleansing of spaces of different dimensions as well as setups.

  We provide professional [url=https://maidservicenyc.pro/]maid agency[/url] for personal customers. Utilizing European devices and accredited tools, we achieve maximum outcomes as well as offer cleaning quickly.

  The business's specialists give cleansing with the aid of modern-day innovations, have special equipment, as well as also have certified detergents in their collection. In addition to the above advantages, white wines use: favorable rates; cleansing quickly; high quality results; more than 100 positive reviews. Cleaning up workplaces will certainly aid keep your office in order for the most effective job. Any kind of company is extremely important environment in the group. Cleaning solutions that can be bought cheaply now can aid to prepare it and also supply a comfy space for labor.

  If required, we leave cleansing the kitchen 2-3 hrs after placing the order. You get cleansing asap.

  We provide discounts for those who make use of the solution for the very first time, along with positive terms of participation for regular customers.

  We offer top notch cleaning for big enterprises and tiny companies of various instructions, with a discount rate of as much as 25%.

  Our pleasant team provides you to obtain accustomed with desirable regards to teamwork for business clients. We properly approach our activities, clean making use of expert cleansing items and specific devices. Our workers are trained, have clinical publications and are familiar with the nuances of eliminating facility and hard-to-remove dust from surface areas.

  Raportuj
 • Link do komentarza Set wtorek, 28 lipiec 2020 10:08

  Основываясь на широкий навык в данном секторе и профессиональную команду мастеров своего дела, по [url=https://pompach.ru/service/vodopodemnye-truby-iz-npvh/montazh-ustanovka-v-skvazhinu-trub-iz-npvh/]монтаж труб РІ скважину[/url], очистка канализации, прочистка дренажа, обслуживание артезианских скважин[/url], промывка дренажной канализации, восстановление производительности скважин, замена водоподъёмной колонны в скважине, поставка скважинных труб и прочие. Данные услуги хорошо применяются в разнообразных секторах, например таких как коммерческий, а также жилой сектор, сельхозхозяйство и ирригация. Вся наша бригада спецов имеет в своем распоряжение более 11 прошедших лет опыта рабочего в данных направлениях, это даёт возможность нашей фирме реализовывать данные услуги такие услуги как очистка скважины, промывка канализации, промывка ливневой канализации, восстановление дебита скважины, телеинспекция систем канализации, поставка водоподъёмных колонн, промывка дождевой канализации, прочистка трубопроводов высоким давлениемочень быстро и оперативно. Представленные услуги постоянно эксплуатируются всеми нашими клиентами за их быстрое совершение и конкурентную расценочную политику.

  Raportuj
 • Link do komentarza Set niedziela, 19 lipiec 2020 03:57

  Основываясь на долгий опыт в данном секторе и профессиональную команду мастеров своего дела, по [url=https://Synergy90.ru/teleinspekcija-artezianskih-skvazhin/]телеинспекция артезианских скважин[/url], очистка фильтра скважины, гидродинамическая очистка, монтаж насоса в скважине[/url], монтаж водоподъёмной трубы в скважине, очистка резервуаров питьевого водоснабжения, телеинспекция артезианских скважин, прочистка трубопроводов высоким давлением и прочие. Все эти сервисы обширно применяются в различных направленностях, например таких как коммерческий, а также жилой сектор, сельхозхозяйство и ирригация. Вся наша команда специалистов имеет в своем распоряжение больше двенадцати долгих лет практического опыта трудового во многих направлениях, все это позволяет нам осуществлять все эти работы такие услуги как ремонт скважины, геофизическое исследование скважин, прочистка дренажа, монтаж насоса в скважине, монтаж водоподъёмных труб, поставка водоподъёмных колонн, очистка водоподъёмных труб, очистка трубопроводов высоким давлениемочень быстро и сверхэффективно. Имеющиеся услуги постоянно применяются нашими заказчиками за их быстрое осуществление и наилучшую ценовую политику.

  Raportuj
 • Link do komentarza attardydody środa, 15 lipiec 2020 20:26

  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Boyfriend+Fucked+My+Ass+For+So+Long+Its+Very+Good+For+18+homemade]mature asian amateur porn
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Boyfriend+Fucked+My+Ass+For+So+Long+Its+Very+Good+For+18+horny]mature milf amateur porn
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Boyfriend+Fucked+My+Ass+For+So+Long+Its+Very+Good+For+18+inch+cock]mature homemade amateur porn
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Boyfriend+Fucked+My+Ass+For+So+Long+Its+Very+Good+For+18+year+old]mature lonely amateur porn
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Boyfriend+Fucked+My+Ass+For+So+Long+Its+Very+Good+For+18+year+old+virgin]mature amateur bent over
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Boyfriend+Fucked+My+Ass+For+So+Long+Its+Very+Good+For+18+years+old+amateur]mature amateur tut pictures
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Boyfriend+Fucked+My+Ass+For+So+Long+Its+Very+Good+For+18+years+old+amateur+fuck]mature amateur wife braless
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Boyfriend+Fucked+My+Ass+For+So+Long+Its+Very+Good+For+2+girls+blowjob]mature real amateur people
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Boyfriend+Fucked+My+Ass+For+So+Long+Its+Very+Good+For+accidental+anal]amateur mature pam nude
  [/url]
  [url=https://www.pornhub.com/video/search?search=Boyfriend+Fucked+My+Ass+For+So+Long+Its+Very+Good+For+accidental+creampie]sweet amateur mature cuck
  [/url]
  .
  .
  .

  Stp1 The Milkman Always Cums Twice ! Fabulous Facial Slowmo Classic! Stp Fucking Head Girls ! Vintage Teens Get Together ! Sb3 Vintage Teens Have Lots Of Fucking Fun ! Stp1 Really Cute Blonde Teen Gets Fucked And Facialled ! Stp Uncle Wants His Cock In Her Hairy Pussy ! Vintage Teen¬ Step-dad.. Fucking After Football !
  Redhead Teen Amateur Babe Clit Fingered Porn Videos. redhead, mature amateur, redhead teen, amateur, ... long hair, homemade, amateur, teen. Wife Has A Girlfriend. girlfriend, wife, lesbian. Two Horny Lesbians Fondle Each Other In Front Of The Webcam. lesbian, teen, homemade, hardcore, webcam, foreplay. Girlfriends Cute Girls Explore Lesbian ...
  Watch video Tinder date -Hot amateur couple-homemade nice sex with teen Mia on Redtube, home of free Amateur porn videos and Blonde sex movies online. Video length: (17:39) - Uploaded by MiaLove18 - Verified User - Starring: Hot amateurs gone wild in this Big Cock, Couple video.

  Raportuj
 • Link do komentarza Kennethbup poniedziałek, 13 lipiec 2020 18:34

  Cleansing homes or cottages is a popular solution amongst owners of lodge. Maintaining their sanitation is frequently rather bothersome and challenging, given that it is a huge location of the properties and also the surrounding area, there are several bathrooms as well as spaces for numerous objectives. Self-care for a lodge can be rather hard, considering that the procedure needs the availability of very various family chemicals, equipment and takes a great deal of time.

  SWIFTLY As Well As SUCCESSFULLY
  We make every effort not to waste time, but at the same time do not hurry to the hinderance of the outcome. Our team contains experts of the highest level in all locations.

  HONEST RATES WITHOUT HIDDEN SUPPLEMENTS

  Our costs are repaired and depend only on the location. We guarantee the security of the rate as much as a penny.

  TIME PLAYS ROLE

  We appreciate the moment and also understand a lot regarding the advantages. We agree on the phone as well as come right away to tidy.

  Business currently have all the necessary cleansing tools, cleansing items of European quality and also skilled personnel that can quickly handle also the most difficult discolorations. Before becoming part of a contract, the supervisor and the customer figure out the entire package of services, whether it is just general or thorough cleansing, whether extra window cleansing or upholstered furniture is needed. Leave a request, and also our supervisor will certainly address questions, motivate you on a set of services and also compute the cost of cleansing absolutely free. We invite you to comply.

  In house cleaning company - best
  [url=https://maidsmanhattan.club/best-maid-service/]Best maids New York[/url]
  - it is actually easy, practical and also cost effective along with our firm.
  Trust the tidiness innovators to residence cleaning Brooklyn! Our experts utilize specialist cleaning agents and also technological tools of worldwide manufacturers in our work and carry out an outstanding work along with cleansing of any kind of complexity.

  [url=https://maidsmanhattan.club/][size=8]House cleaning lady manhattan[/size][/url]

  Cooperation along with the company is the surety of an impeccable, lucrative and also effective cleaning of expert home cleaning and also surrounding places. Currently, property cleaning company coming from our provider are made use of in New Shirt. Cherish and you the actual perks as well as practical benefits of our organisation proposition.

  By authorizing an irreversible solution arrangement with our company, you are going to have the ability to abandon the necessity to keep a big team of technological workers, which, consequently, will improve costs. The expense of the facility, daily, basic residence cleaning of Staten Island, conducted through our employees, are going to constantly be actually less than the expense of wages for cleansers, the investment of cleansing items as well as tools.

  [size=6]Housekeeping definition nyc[/size]

  Leave behind a request on the web site, define your label or even business name, call telephone number as well as day of designated cleaning, leave your dreams and needs in a notification to the supervisor if essential, then our expert is going to contact you in the shortest time and also point out the date, time and workplace!

  Raportuj
 • Link do komentarza Casammal niedziela, 12 lipiec 2020 23:01

  Prime accessible by computer Casino sites including chock-full perk - [url=https://casino-online-us.com/]iceland online casino [/url]
  top online sports gambling sites
  club world casino

  single benefit for current amateur

  Raportuj
 • Link do komentarza BiaVaw piątek, 10 lipiec 2020 14:00

  Hi [url=https://mgciali.com/#]cialis price[/url] Go Canadian USA [url=https://viagrbest.com/#]viagra sale[/url]
  [url=https://viagrbest.com/#]buy online viagra[/url]

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.