Bestseller wśród crossoverów – Nissan Qashqai świętuje 10. urodziny

Po świecie jeździ obecnie 3 miliony 300 tysięcy Nissanów Qashqai (2,3 mln w samej Europie) – modelu, który przed 10 laty stał u początków nowego w motoryzacyjnym świecie segmentu crossoverów. W międzyczasie przybyło mu 21 konkurentów (również w ramach jego własnej marki, vide: X-Trail i Juke), a mimo to wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością wśród klientów. Gdzie kryje się jego fenomen?

Nissan tłumaczy to wysoką jakością swojego auta. Od czasu wprowadzenia pierwszej generacji modelu Qashqai na rynek w 2007 roku (druga zadebiutowała w 2013 roku) japońscy inżynierowie przeprowadzili aż 75 000 testów. Jeden z nich polegał na uruchomieniu na cały regulator systemu nagłośnienia, który miał sprawdzić jego niezawodność i jakość dźwięku. Egzamin zakończono po... 600 dniach (!) nieprzerwanego działania, czyli po szacunkowym pełnym okresie eksploatacji samochodu. Ciekawe, ile zużyto w tym czasie zatyczek do uszu...

Na co dzień produkcją Qashqaia zajmuje się aż 45 tysięcy osób – to sumaryczna liczba pracowników Nissana i jego licznych kooperantów, wśród nich rosyjskiej fabryki w Petersburgu, którą otworzono w 2015 roku, by zaspokoić popyt na ten model. Jak policzono, auto składa się z 2708 części, których wytwarzaniem zajmuje się aż 226 firm współpracujących z Nissanem. Dzięki nim co 62 sekundy z linii produkcyjnej w Sunderland zjeżdża nowy Qashqai. Do dziś na rynku pojawiło się pięć różnych odmian modelu: Qashqai pierwszej generacji (wprowadzony w 2007 r.), Qashqai+2 (2008), zmodernizowany Qashqai pierwszej generacji (2010), zmodernizowany Qashqai+2 (2010) i zupełnie nowy Qashqai drugiej generacji (2014).

Crossover sprzedawany jest obecnie w 99 krajach na całym świecie – w 19 z nich został wybrany „Samochodem Roku”, obierając w ostatniej dekadzie aż 81 nagród. Miarą jego sukcesu jest fakt, że już po 21 miesiącach od rozpoczęcia sprzedaży drugiej generacji Qashqaia trafił on w ręce aż 500 tysięcy klientów, co w Wielkiej Brytanii nie udało się jeszcze żadnemu samochodowi. Najchętniej kupowany jest model z 1,5-litrowym silnikiem Diesla, wyposażony w przedni napęd, sześciobiegową przekładnię manualną, występujący w czarnym perłowym kolorze i w wersji wykończenia N-Connect.

W zeszłym roku do klientów w Polsce trafiło 7 706 sztuk Qashqaia, co oznacza wzrost o ponad 20 procent w porównaniu z 2015 rokiem. Nissan nie zwalnia więc tempa...
MM