Światowa czołówka na starcie Baja Poland 2018

Najbardziej prestiżowe rozgrywki w rajdach terenowych – Puchar Świata FIA – wkraczają w decydującą fazę. Po ośmiu rozegranych rundach do zakończenia walki o to trofeum pozostały jeszcze trzy rajdy. Najbliższym z nich będzie Columna Medica Baja Poland (31 sierpnia – 2 września 2018). Na starcie imprezy z bazą w Szczecinie kibice będą mogli zobaczyć we wszystkich rajdowych seriach aż 190 zawodników w 113 pojazdach. Stawkę otwiera Polak – Jakub Przygoński – zdecydowany lider klasyfikacji Pucharu Świata FIA.

 BAJA POLAND - lista startowa RPPST | BAJA POLAND - lista startowa PPRB

W tym roku szczecińska impreza już po raz siódmy stanowi rundę Pucharu Świata FIA. Do rywalizacji na bezdrożach województwa zachodniopomorskiego ruszą także uczestnicy Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych (FIA-CEZ), Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych (RMPST), a także zawodnicy walczący w ramach Mistrzostw Republiki Czeskiej w Rajdach Terenowych (MMCR). Oprócz tego, na trasie kibice zobaczą także załogi zgłoszone w ramach Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych (RPPST), jak również cyklu Dacia Duster Elf Cup, czyli rozgrywek, w których wszyscy uczestnicy ścigają się identycznymi, rajdowymi wersjami samochodów rumuńskiej marki. Celem pucharu, którego ambasadorem jest Krzysztof Hołowczyc, jest stworzenie młodym zawodnikom szans na rozwój przy zachowaniu przystępnej formuły rywalizacji. Columna Medica Baja Poland to także runda Pucharu Polski w Rajdach Baja (PPRB), w którym ścigają się kierowcy motocykli i czterokołowców (quadów). Łącznie, w ramach wszystkich wymienionych cykli, do rywalizacji ruszy aż 190 zawodników z 18 krajów w 113 pojazdach. Na tę liczbę składa się 81 samochodów, w tym 26 w ramach Pucharu Świata i 27 w ramach Pucharu Polski, a także 13 motocykli, 18 quadów oraz jedna ciężarówka.

Na liście zgłoszeń widnieją nazwiska całej czołówki tegorocznego Pucharu Świata FIA, ale polscy kibice zapewne najbardziej czekają na występ swoich rodaków, którzy dysponują jednymi z najszybszych samochodów w stawce. Mowa o Krzysztofie Hołowczycu, mającym już na swoim koncie triumf w Pucharze Świata FIA, a także Jakubie Przygońskim, który jest na najlepszej drodze do powtórzenia sukcesu „Hołka” z 2013 roku. Zarówno jadący w duecie z Tomem Colsoulem Przygoński, jak i pilotowany przez Łukasza Kurzeję Hołowczyc pojadą samochodami Mini John Cooper Works Rally, przygotowanymi przez renomowaną, niemiecką ekipę X-Raid.

Do najgroźniejszych rywali Polaków i kandydatów do zwycięstwa w Columna Medica Baja Poland należy zaliczyć także wiceliderów klasyfikacji Pucharu Świata FIA, czyli rosyjską załogę Władimir Wasiliew/Konstantin Żilcow w Toyocie Hilux zbudowanej przez uznaną stajnię Overdrive. 49-letni Wasiliew ma również na swoim koncie triumf w Pucharze Świata FIA, po który sięgnął rok po Hołowczycu. 

Do grona faworytów imprezy zaliczają się także Czesi – znani z występów w WRC Martin Prokop z Janem Tomankiem oraz niezwykle doświadczony Miroslav Zapletal jadący z Bartoszem Momotem. Obaj czescy kierowcy postawili na pickupy Forda. Prokop na model Raptor RS Cross Country, a Zapletal na F150 Evo.

Jedną z najbardziej interesujących załóg z listy zgłoszeń do Columna Medica Baja Poland jest duet z numerem 327. Tworzą go Niemiec Dirk von Zitzewitz i Norweg Ola Floene. Von Zitzewitz w 2009 roku sięgnął po zwycięstwo w Rajdzie Dakar jako pilot Giniela de Villiersa. Z kolei Floene ma na swoim koncie blisko 100 startów w rundach Rajdowych Mistrzostw Świata i zwycięstwo w cyklu IRC (Intercontinental Rally Challenge) odniesione w duecie z Andreasem Mikkelsenem.

Podobnie jak w ubiegłym roku, baza rajdu oraz park serwisowy będą zlokalizowane na wyspie Łasztownia, znajdującej się w centrum Szczecina. Także i w tym miejscu zaplanowano ceremonię rozpoczęcia rajdu, podczas której kibice będą mogli zobaczyć wszystkie załogi ruszające do rywalizacji. Zanim jednak zawodnicy wjadą na rampę startową, sprawdzą siebie i swoje maszyny na odcinku testowym (9:00 -13:00) na północnym zachodzie miasta, w okolicach ulicy Szafera. Tuż po starcie, załogi rozpoczną rywalizację w Columna Medica Baja Poland od liczącej nieco ponad siedem kilometrów próby sportowej Szczecin. 

Najważniejsza część walki o zwycięstwo rozegra się zapewne w sobotę, kiedy to uczestnicy będą się ścigać na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim. Dwukrotnie pokonywany, liczący 220 km oes, uznawany jest za jeden z najtrudniejszych w całym Pucharze Świata FIA. Pomiędzy dwoma przejazdami sprawdzianu na poligonie, załogi będą mogły skorzystać z pomocy mechaników w serwisie, który na ten czas przeniesie się ze Szczecina do Drawska Pomorskiego. 

Harmonogram niedzielnego etapu rajdu tworzą dwa odcinki specjalne – zlokalizowane blisko Szczecina próby Krzekowo (18,5 km) oraz Lubieszyn (10,5 km). Łącznie uczestników czeka trasa o długości 736,38 km z czego aż 505 km to odcinki specjalne. Uczestnicy Pucharu Polski oraz motocykliści i quadowcy w sportowej rywalizacji pokonają nieco krótszy dystans – odpowiednio 236 i 259,6 km odcinków specjalnych. Zwycięzców tegorocznej edycji Columna Medica Baja Poland poznamy w niedzielę, 2 września w godzinach popołudniowych.

Klasyfikacja Pucharu Świata FIA (po Hungarian Baja):

1. Jakub Przygoński Polska 258 pkt
2. Władimir Wasiliew Rosja 201 pkt
3. Martin Prokop Czechy 184 pkt
4. Yazeed Al-Rajhi Arabia Saudyjska   60 pkt
5. Yasir Hamad Seaidan Arabia Saudyjska   58 pkt
6. José Luis Pena Campo Hiszpania   53 pkt
7. Ahmed Alshegawi Arabia Saudyjska   49 pkt 
8. Aron Domżała Polska   36 pkt
9. Claude Fournier Francja   31 pkt
10. Nasser Al Attiyah Katar   30 pkt     
10 Joan Roma Hiszpania   30 pkt 

Program Columna Medica Baja Poland 2018:

Trasa: 736,38 km w tym 7 odcinków specjalnych o długości 505,08 km

Piątek, 31 sierpnia
09:00 - 13:00 odcinek testowy
16:30    ceremonia startu, wyspa Łasztownia, Szczecin
18:00    OS-1 – Szczecin, 7,08 km (ul.Szafera) Sobota,

1 września
08:35    OS-2 – Drawsko Pomorskie, 220 km
12:05    Service B, Drawsko Pomorskie
13:55    OS-3 – Drawsko Pomorskie, 220 km
17:25    Service C, Drawsko Pomorskie
20:10    Park maszyn, wyspa Łasztownia, Szczecin 

Niedziela, 2 września
08:40   OS-4 – Krzekowo, 18,50 km
09:35   OS-5 – Lubieszyn, 10,50 km
10:30   Service D, wyspa Łasztownia, Szczecin 
12:30   OS-6 – Krzekowo, 18,50 km
13:25   OS-7 – Lubieszyn, 10,50 km
14:30   Ceremonia mety rajdu, wyspa Łasztownia, Szczecin