Przygoński kontra Al-Attiyah. Startuje Manateq Qatar Cross Country Rally 2019

Miesiąc po rajdzie Dakar czołowi kierowcy cross-country na świecie spotykają się ponownie - tym razem na na starcie rajdu Qatar Cross Country Rally. W pierwszej rundzie Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych Kuba Przygoński wraz z nowym pilotem Timo Gottschalkiem będą walczyli o powtórzenie sukcesu sprzed roku.

Zeszłoroczny rajd Kataru okazał się dużym sukcesem Kuby Przygońskiego, który zajął w nim pierwszą lokatę i otworzył sobie drogę do zwycięstwa w całym cyklu. Podczas zbliżającego się startu, zawodnik ORLEN Team będzie chciał potwierdzić dobrą formę z Dakaru oraz rozpocząć marsz po kolejne zwycięstwo w Pucharze Świata FIA.

– Celem na sezon jest obrona tytułu w Pucharze Świata i jak najszybsza jazda. Chcemy ten cykl przepracować, jak w zeszłym roku, żeby na przyszłą edycję Dakaru być jeszcze lepiej przygotowanym. Zeszył rok pokazał, że ten plan treningowy i cykl zawodów poskutkowały świetną jazdą na Dakarze – chciałbym w tym roku to samo powtórzyć – mówi Kuba Przygoński, zawodnik ORLEN Team.

Rajd rozpoczął się w czwartek 21 lutego uroczystym startem w Dosze. Następnie zawodnicy będą mieli do pokonania 1 367 km na pięciu etapach. Pierwszy z nich odbędzie się w piątek 22 lutego na odcinku o długości 102 km, który wyznaczy kolejność startów w kolejnych dniach. Finałowy etap zaplanowano na wtorek 26 lutego. Tegoroczna lista startowa, którą otwierają Przygoński i Gottschalk liczy 28 załóg. Przystąpią one do niezwykle wymagającej rywalizacji – rajd Kataru słynie z trudnych pustynnych tras i nawigacyjnych pułapek.

– W Katarze będę startował z nowym pilotem – Timo, który ma za sobą zwycięstwo w Dakarze. Liczę, że przeskoczymy na kolejny poziom nawigacyjnej współpracy. Rajd Kataru to zawody niezwykle wymagające dla pilotów, słynące z najtrudniejszej nawigacji, więc trzeba być bardzo skoncentrowanym. Będzie to dla nas dobry sprawdzian przed kolejnymi zawodami. Przed nami pustynna, ale głównie kamienista trasa, na której bardzo silny będzie Nasser Al Attiyah, świetnie znający ten teren – dodaje Kuba Przygoński z ORLEN Team.

Katarczyk, który usiądzie za kierownicą Toyoty Hilux będzie głównym rywalem załogi ORLEN Team. Al Attiyah ruszy na trasę z zamiarem sięgnięcia po raz szósty po zwycięstwo w rajdzie, rozgrywającym się w jego ojczyźnie. Powalczyć o wygraną będzie chciał również m.in. Władimir Wasiliew w BMW X3 CC, trzeci zawodnik Pucharu Świata z ubiegłego sezonu, Yazeed Al-Rajhi czy Bernahrd Ten Brinke.

Qatar Cross Country Rally otwiera cykl pięciu rajdów w Pucharze Świata FIA w rajdach terenowych, który w tym roku został oddzielony od Pucharu Świata FIA w rajdach baja.

MM

Artykuły powiązane